výstavy a akce

Akce 

Výstava: JARO NA VSI
Název akce:
Výstava: JARO NA VSI
Datum konání:
16.03.2013 - 19.05.2013 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

Pozvánka na výstavu „JARO NA VSI“ do Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem

Stalo se tradicí, že každoročně před příchodem velikonočních svátků celý skanzen zavoní čistotou a jarní náladou. Výstava „Jaro na vsi“ zahrnuje celé jarní období, od předvádění masopustních zábav, různých starých zvyků a obyčejů spojených s jarem a hlavně s Velikonocemi, až po připomínku slavné svatovojtěšské poutě, májů a květnových mariánských svátků.

Výstava začíná v chalupě z Chvalovic, zařízené tak, jak se tu žilo kolem poloviny 19. století. Světnice je plná žen mladých i starých, které se tu sešly o jedné masopustní neděli k zvláštní krajové zábavě zvané šplochan. K masopustu patří také zabíjačka a na jeho konci masopustní úterý s průvodem nejznámějších maškar - masopusta, kobyly, medvěda, klibny, žida a dědka v nůši.   

Postním pokrmům i tradičnímu velikonočnímu jídelníčku je vyhrazena druhá chalupa z osady Draho u Nymburka. Připomíná se tu i sedm postních nedělí, který bývaly vyplněny různými zvykoslovnými obřady. Z nich se ve zdejším kraji dosti dlouho udržela zábava děvčat o Smrtelné neděli - vynášení smrti a chození s lítem po vsi.

Draho min

Pašijovému týdnu a slavení velikonočních svátků v katolických rodinách, jichž byla na polabském venkově většina, je pak věnována celá „staročeská chalupa“.   

Pomlazka min

Jarní výstava pokračuje i v chalupách v dolní části muzea v přírodě a seznamuje s dalšími lidovými zvyky a obyčeji.

Ve velkém výstavním sále v bednárně je připravena sezónní výstava z bohaté sbírky textilu „Co slušelo našim prababičkám“ a v přísálí je vystavena velká vlastní kolekce současných kraslic, zdobených starými technikami i originální kraslice novodobé, doplněná jarními dekoracemi, zvykoslovným pečivem, starými pohlednicemi atd.

O víkendech tu návštěvníci mohou zastihnout řadu lidových tvůrců a sami se účastnit různých aktivit - DOPROVODNÝ PROGRAM ZDE...

Výstava je otevřena od 16. března 2013 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (poslední vstup doporučujeme v 16 hodin).

 

Fotogalerie zde...

 

VSTUPNÉ:

Dospělí: 70,- Kč
Senioři, studenti a školáci: 35,- Kč
Rodina: 180,- Kč (2 dospělé osoby a 2 - 3 děti školáci)
Předškoláci: zdarma

 

 

Webdesign by