Akce 

Výstava: Obojživelníci: Krásní ve vodě i na souši
Název akce:
Výstava: Obojživelníci: Krásní ve vodě i na souši
Datum konání:
02.04.2013 - 30.06.2013 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Vlastivědné muzeum Nymburk

Popis

Nejen obyvatelé Nymburka, ale i návštěvníci města budou mít od dubna do června jedinečnou možnost objevit svět opomíjených obojživelníků. Poznají taje ze života čolků, mloků a žab a např., že modré žáby nejsou jen v tropech, ale že žijí i u nás, dokonce i v okolí Nymburka (samci skokana ostronosého mají v období rozmnožování nádhernou modrou barvu) a také se dozví, jak správně v praxi obojživelníky chránit. V celosvětové premiéře bude vystaven obří pulec blatnice skvrnité, žáby, která žije i v Polabí. Tuto, z přírodovědného hlediska, událost roku v Nymburce je potřeba náležitě všemožně propagovat. Pro školy i pro další objednané skupiny jsou připraveny komentované prohlídky a doprovodný program. V rámci komentovaných prohlídek bude probíhat i environmentální a chovatelská poradna. Obojživelníci budou i hlavním tématem nymburské muzejní noci 17. května.

Co uvidíte (popis výstavy)
Výstava velkoformátových fotografií doplněná o ukázku muzejních exemplářů (lihových a dermoplastických preparátů) a živých zástupců přibližuje svět opomíjených obojživelníků. Na fotografiích jsou zachyceny životní projevy těchto živočichů, představeny jsou všechny druhy obojživelníků České republiky, včetně modrých žabáků a obojživelníka roku 2013 (čolka velkého), a další zajímavé druhy z celého světa. Fotografie, některé předměty a živé obojživelníky zapůjčilo občanské sdružení Muzeum přírody Český ráj. Další předměty (např. ukázku naváděcích bariér pro obojživelníky podél silnic) zapůjčily nebo věnovaly instituce a firmy: ACO stavební prvky s.r.o., katedra zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, NaturaServis s.r.o., Plaček s.r.o. a Robimaus.

 

Výstava je ve otevřena od 2. 4. do 30. 6. 2013 denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.


Komentovaná prohlídka a vzdělávací program pro školní i další objednané skupiny
1) Komentovaná prohlídka výstavy Krásní ve vodě i na souši (cca 20 min)
2) Pracovní listy (soutěž) k výstavě (cca 20 min)
3) Ukázka krmení živých obojživelníků, ukázka hlasů žab (cca 20 min)
a případně beseda o obojživelnících a jejich praktické ochraně (cca 20 min)

Délka celého programu je 45 až 60 min (dle konkrétní dohody), i s besedou přibližně 90 min. Program je vhodný pro všechny věkové skupiny počínaje mateřskými školami.
Komentované prohlídky (program) je nutné dohodnout předem.
Rezervace a info: RNDr. Martin Šandera, Ph.D., tel. 731 060 253, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo tel. 325 512 473.

Nabídka programu ke stažení zde...

Autor výstavy:
RNDr. Martin Šandera, Ph.D.
Přírodovědec Polabského muzea

Webdesign by