výstavy a akce

Akce 

Výstava: V ČEM CHODILY NAŠE PRABABIČKY
Název akce:
Výstava: V ČEM CHODILY NAŠE PRABABIČKY
Datum konání:
02.04.2013 - 31.10.2013 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

V ČEM CHODILY NAŠE PRABABIČKY aneb Tradiční lidový oděv ve středních Čechách je název velké sezónní výstavy v sále bednárny. Z bohaté sbírky lidového textilu, uložené v depozitáři Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem, bylo vybráno osm krojových celků a velká kolekce nejrůznějších oděvních součástek, které představují sváteční ženský oděv ve středním Polabí do poloviny 19. století, do vrcholné fáze jeho rozvoje.

Nejkrásnější a nejcennější kroje vznikaly od konce 18. do první třetiny 19. století, tedy v době velkého hospodářského rozkvětu. V tomto úrodném kraji blízko Prahy došlo, na rozdíl od chudších a vzdálenějších oblastí, velmi brzy k pronikání prvků městské módy do venkovského oblečení. Už během druhé poloviny 19. století zde bylo tradiční lidové oblečení venkovského lidu zcela nahrazeno oblečením městského typu.

Vedle vzácně zachovaných ukázek mužského a pracovního oděvu je část expozice věnována údržbě a ukládání lidového textilu. Výstavu z vlastních muzejních sbírek doplňuje ještě 15 panelů výstavy o lidovém oděvu středních Čech, kterou připravilo Regionální muzeum v Kolíně – Pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu Středočeského kraje se sídlem v Kouřimi.

Výstava je umístěna v objektu bednárna v areálu Polabského národopisného muzea Přerov nad Labem a je otevřena od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí do 31. října 2013.

 

Fotogalerie zde...

 

Lidovy-odev 2

 

Webdesign by