výstavy a akce

Akce 

Výstava: Dobrou chuť s uměním
Název akce:
Výstava: Dobrou chuť s uměním
Datum konání:
03.10.2013 - 19.01.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské muzeum Poděbrady

Popis

Výstava Dobrou chuť s uměním prezentuje jídelní lístky s originálními grafikami předních českých výtvarníků, ze společných večeří či obědů pořádaných po každoročních valných hromadách Spolku českých bibliofilů. Ten si v letošním roce připomíná 105. výročí svého založení.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 3. října 2014 do 19. ledna 2014 od 9 do 17 hodin ve výstavním prostoru objektu Kunhuta, v těsném sousedství Polabského muzea v Poděbradech.

105 let Spolku českých bibliofilů

Spolek českých bibliofilů byl založen v březnu roku 1908 jako dobrovolná organizace sběratelů, příznivců a tvůrců krásných a vzácných knih a tisků se zvláštním zřetelem k umělecké grafice, výzdobě a vazbě knih, jakož i ke všem užitým uměním. Cílem SČB je budit, pěstovat a rozšiřovat lásku k vzácným a krásným knihám a tiskům, k umělecké grafice a ostatním užitým uměním a napomáhat jejich rozšiřování a ochraně. Spolupracuje s umělci na realizaci svých záměrů.

K členům SČB, čestným členům, tvůrcům či spolupracovníkům SČB patřili například Jaroslav Seifert, Dr. Edvard Beneš (zakládající člen SČB), Václav Havel, prof. Jaromír Tesař, Lubomír Voleník, Bohumil Hrabal, Ludvík Kundera, Ivan Slavík, Otto F. Babler, Prokop H. Toman, Jan M. Tomeš, Vladimír Justl, Max Švabinský, Vojtěch Preissig,  Zdenka Braunerová, Josef Liesler, Karel Svolinský, Karel Dyrynk, Josef Sonberg, Kamil Lhoták, Josef Jíra, Ota Janeček, Vladimír Komárek, Oldřich Kulhánek, Jaroslav Sůra, Jaroslav Šváb, Ludvika Smrčková, Ludmila Jiřincová ad., ze současných významných tvůrců a spolupracovníků spolku se na aktivitách SČB podíleli a podílejí prof. František Dvořák (čestný předseda SČB), Martin Dyrynk (předseda SČB), Jiří Anderle, Adolf Born, Pavel Roučka, Karel Šiktanc, Karel Šafář, Josef Hrubý, Michal Novotný, Rudolf Matys, Prokop Toman, Gustav Erhart, Petr Ladman, Petr Kábrt, Jiří Dědeček, Jaroslav Hutka ad.   

SČB při plnění svého poslání spolupracuje po odborné stránce s příslušnými orgány a institucemi, zejména s Národním muzeem v Praze, s Moravským muzeem v Brně, se státními knihovnami, s Muzeem české literatury v Praze. Provádí kulturní a osvětovou činnost pro své členy se zvláštním zaměřením na knihu a umění vůbec.

Tato komorní výstava s názvem „Dobrou chuť s uměním“ představuje výběr tisků SČB – menu společných večeří či obědů pořádaných u příležitostí konání valných hromad.
Výběr právě těchto příležitostných tisků menu v Polabském muzeu v Poděbradech byl rovněž ovlivněn významnou dlouholetou tradicí i významnou současností poděbradského středního a vyššího školství hotelnictví a turismu.

S historií, současností a aktivitami Spolku čekých bibliofilů se můžete seznámit na webových stránkách na internetu:  scb.wrd.cz,
mail: scb@centrum, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Fotogalerie výstavy zde...

Dobrou chut s umenim PMP 2013 web

Webdesign by