Akce 

Výstava: Přítel Karel Marysko – básník s absolutním sluchem
Název akce:
Výstava: Přítel Karel Marysko – básník s absolutním sluchem
Datum konání:
05.12.2014 - 29.03.2015 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Vlastivědné muzeum Nymburk

Popis

Přítel Karel Marysko – básník s absolutním sluchem

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Přítel Karel Marysko ve čtvrtek 4. 12. od 17 hodin.

100. výročí narození básníka Karla Maryska (narodil se přesně o jeden rok a jeden den později než Bohumil Hrabal) chce muzeum připomenout výstavou o jeho životě a především díle. I když se stejně jako jeho přítel Bohumil Hrabal v Nymburce nenarodil, prožil zde své dětství a mládí. Pocházel z muzikantské rodiny Marysků, která bydlela v Nymburce již od poloviny 19. století. V rodině se hrávalo na housle, violu, violoncello, kontrabas, klarinet, trubku a až do 80. let 20. století byli součástí hudebního života v Nymburce jako učitelé hudby a členové smyčcových a dechových sdružení. Sám Karel Marysko byl od roku 1944 zaměstnán jako violoncellista Národního divadla, od mládí hrával v nymburském krematoriu i v místních spolcích, psal hudbu pro divadelní spolek Hálek.

Dílo Karla Maryska je rozsáhlé, za života však téměř nepublikoval, k soubornému vydání jeho básní a prózy došlo až po jeho smrti. Mnoho let rozdával své básně přátelům jako PF, často doprovázené provokativními kolážemi či fotografiemi.

Na výstavě se můžete těšit jak na rodinné fotografie a dokumenty, tak na ukázky jeho tvorby včetně originálních „menhirů“, které si přivezl ze svého hostování v norském Stavangeru.

výstava potrvá od 5. 12. 2014 do 29. 3. 2015, otevřeno je denně mimo pondělí, 9 – 17 hodin

 

Fotogalerie výstavy zde...

Webdesign by