Akce 

Výstava: SPORT V NYMBURCE
Název akce:
Výstava: SPORT V NYMBURCE
Datum konání:
27.11.2015 - 27.03.2016 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Vlastivědné muzeum Nymburk

Popis

Vlastivědné muzeum Nymburk Vás zve na výstavu SPORT V NYMBURCE, sportovní centrum, basketbal, kanoistika

Otevřeno od 27. 11. 2015 do 27.3. 2016 denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Výstava Sport v Nymburce mapuje vývoj sportovního centra a seznamuje s historií rychlostní kanoistiky a basketbalu.

Sportování je v Nymburce už od první republiky spojeno s oblastí nazývanou Remanence, kde se nacházelo velké cvičiště a v roce 1922 tu byla otevřena letní tělocvična Sokola Nymburk, která zde stojí dodnes. V blízkosti cvičiště vyrostlo v 50. letech Sportovní centrum, nejprve jako Tyršův ústav pro tělesnou výchovu a sport, potom jako Ústřední škola pro Československý svaz tělesné výchovy a sportu. Jeho historii jsme zmapovali a doplnili dnes už nepoužívanými sportovními pomůckami, např. lyžařským trenažérem a fotobuňkami pro běh.

Rychlostní kanoistika sídlící na pravém běhu Labe nad elektrárnou má slavnou minulost, úspěšnou přítomnost a nadějnou budoucnost. Její nymburské počátky jsou spojeny s olympijskými účastníky Ing. Miroslavem Pavelcem a MUDr. Jiří Vokněrem (jedna vitrína je plná jeho medailí a diplomů). V 60. letech nastupuje Josef Fuksa nejprve jako závodník, později trenér, a zahajuje dodnes trvající kanoistickou tradici rodiny Fuksů.

Nejúspěšnějším kolektivním sportem v Nymburce je bezesporu basketbal. Od svých prvorepublikových počátků pomalu stoupal vzhůru až k republikovému titulu v novém tisíciletí. Z nymburských osobností vzpomeneme na Františka Vančuru, Josefa Andrleho, rodinu Rylichových, trenéry Laše, Kutíka a Karla Hercika. Největší prostor jsme samozřejmě dali mužskému basketbalu, ale nezapomněli jsme ani na velmi úspěšné dorostence.

 

Sport v Nymburce

Webdesign by