Akce 

Výstava KUBÁNSKÁ PŘÍRODA – FLORA A FAUNA
Název akce:
Výstava KUBÁNSKÁ PŘÍRODA – FLORA A FAUNA
Datum konání:
28.06.2016 - 30.10.2016 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem

Popis

Muzeum Bedřicha Hrozného a Společnost česko-kubánského přátelství si Vás dovolují pozvat na výstavu

KUBÁNSKÁ PŘÍRODA – FLORA A FAUNA
kubánských fotografů převážně endemických druhů rostlin a zvířat vyskytujících se pouze v oblasti Kuby

Flóra a fauna – poklad Kuby
Umění, kultura, příroda a lidská vůle se spojily, aby představily ty nejlepší, původní zástupce kubánské fauny a flóry, ohrožované klimatickými změnami. Česká veřejnost zde má možnost seznámit se s malou ukázkou jednoho z našich nejcennějších pokladů. Na Kubě žije více než 14 000 živočišných druhů.

V kubánské fauně, pro níž je charakteristický vysoký stupeň endemismu se vyskytují rarity jako například nejmenší pták světa, nazývaný kolibříček, nejmenší žába, drobounký netopýr, jemuž se říká „motýlek“, či škorpion ne větší než 14 milimetrů. V chovných stanicích na poloostrově Zapata je pro účely zachování druhu a navrácení do přírody chován další z typických ostrovních živočichů – kubánský krokodýl.

Bohatá je i flóra kubánského souostroví.
Je jedním z darů přírody, obdivovaných Kubánci i zahraničními návštěvníky. Je nemožné odolat zeleni našich hor i rovin. Kuba je domovem bohaté škály rostlin vyskytujících se na karibských ostrovech a ne nadarmo je považována za jedno ze světových center biodiverzity. Odhaduje se, že na kubánském souostroví se vyskytuje více jak 7500 druhů, z toho je přes polovinu druhů endemických nebo jen typických pro naši zemi. O bohatství druhů svědčí i fakt, že je u nás zastoupeno kolem čtyř procent veškeré flóry planety.

Ač se to zdá neuvěřitelné, setkáme se na Kubě s rostlinami, které se zde vyskytovaly současně s dinosaury a některé dokonce v dobách před oddělením kontinentů. Avšak naše území není jen útočištěm starých druhů, nýbrž i velkou továrnou vývoje života, kde vznikají druhy nové. Zdejší vegetace zahrnuje i vzácnosti, rostliny vyznačující se unikátními vlastnostmi nebo neobvyklé v rámci svého druhu. Všechny tyto prvky činí kubánskou flóru záhadnou pro badatele a fascinující pro milovníky botaniky.
K ochraně tohoto přírodního pokladu slouží více než 300 chráněných oblastí, zaujímajících asi 22 procent státního území. Na Kubě se rozkládá šest oblastí, vyhlášených organizací UNESCO za biosférické rezervace. Jsou to – poloostrov Gaunahacabibes, pohoří Sierra del Rosario a Národní park Ciénaga de Zapata na západě, národní park Caguanes v centrální oblasti, Park Baconao a Cuchillas del Toa na východě země.

Přeji návštěvníkům výstavky příjemné zážitky a zvu je k návštěvě naší krásné země, jež odráží péči našeho lidu a kubánské vlády o ochranu přírody a zachování životního prostředí.

Felix Andres Leon Carballo
Chargé d'Affaires Kuby v České republice


Vernisáž výstavy, za účasti chargé d´affaires Kubánské republiky v Praze Felixe Andrese Leona Carballo, se uskutečnila v pondělí 27. června 2016 od 14 hodin.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 28. 6. 2016 do 30. 10. 2016 od 9 do 17 hodin.

Pozvanka Kuba

Webdesign by