výstavy a akce

Akce 

Jaro na vsi  - tradiční velikonoční výstava
Název akce:
Jaro na vsi - tradiční velikonoční výstava
Datum konání:
18.03.2017 - 30.04.2017 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

Pro letošní návštěvnickou sezónu v přerovském skanzenu, která je jubilejní – padesátá, připravilo Polabské muzeum pro své návštěvníky už od otevření 18. března 2017 řadu novinek, a to jak v podobě všech reinstalovaných expozic, tak velkou retrospektivní výstavu k 50. výročí skanzenu a atraktivní výstavu z muzejních sbírek „Rodinné loutkové divadlo“.

Hlavní část tradiční výstavy „Jaro na vsi“ se proto letos do konce dubna soustředí do velkého výstavního sálu. Zde bude vystavena velká kolekce kraslic, zdobených starými technikami i novodobými kreativními vzory, nejrůznější jarní dekorace a zvykoslovné pečivo, doplněné lidovými výšivkami z bohaté muzejní sbírky textilu a dobovými pohlednicemi.

Ve všech sedmi zpřístupněných chalupách jsou jako každoročně připomínány starobylé zvyky a obyčeje, které po celé jaro provázely život venkovského lidu ve středním Polabí. Prohlídka jarní výstavy začíná zabíjačkou a „šplochanem“ (zvláštní krajovou zábavou) a pokračuje průvodem na konci masopustu, potom následuje čtyřicetidenní předvelikonoční postní období se šesti postními nedělemi, provázenými mimo jiné vynášením smrtky, chozením s lítem či přípravou na „pašijový týden. Ten vrcholí Božím hodem a pondělím velikonočním s pomlázkou ve „staročeské chalupě“. V dolní části muzea výstava „Jaro na vsi“ pokračuje svatovojtěšskou poutí, zábavou mládeže kolem májů a končí svátkem sv. Jana Křtitele, spojeným s lidovým léčitelstvím. Součástí letošní jarní výstavy je nově i byt kováře a kaplička.

Po dobu konání jarní výstavy budou o všech víkendech předváděny různé aktivity, spojené s jarním zvykoslovím (zdobení vajec, parníčků, pletení pomlázek ad.) Bližší informace o víkendových programech najdete zde.... 

Objednání skupin na tel. 325 565 272 nebo e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Výstava Jaro na vsi je otevřena od 18.3. do 30 .4. 2017 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Jaro na vsi

 

 

Webdesign by