Akce 

Výstava: Blanka Bohdanová - Inspirace
Název akce:
Výstava: Blanka Bohdanová - Inspirace
Datum konání:
09.04.2017 - 18.06.2017 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské muzeum Poděbrady

Popis

Polabské muzeum, p. o. Vás zve na výstavu obrazů, pastelů a grafik Blanky Bohdanové - Inspirace.


Výstava otevřena od 9. 4. do 18. 6. 2017, a to denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Slavností zahájení za účasti paní Blanky Bohdanové se uskuteční v sobotu 8. 4. 2017 v 15 hodin v Polabském muzeum Poděbrady.

Blanka Bohdanová - Inspirace 

 

Blanka Bohdanová se narodila v Plzni (*1930). V sedmnácti letech odešla do Brna studovat herectví. Po absolvování JAMU nastoupila v roce 1951 do Východočeského divadla v Pardubicích (Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Máša, Manon Lescaut aj.). Od roku 1957 hraje v Praze (Městská divadla pražská, Divadlo E. F. Buriana). V roce 1966 přijala nabídku Národního divadla, ve kterém byla v angažmá 44 let (Ellena v Schisgalově hře A co láska?, Kleopatra, Lady Macbeth, Rojasova Celestina, pacientka v Puigově Vabanku atd.). S první scénou se rozloučila benefičním představením Barevný život. Natočila mnoho televizních her a inscenací (Odcházeti s podzimem, Ryba ve čtyřech, Duše a dušičky, seriál Hotel Herbich a další) a také filmů (Velká samota, Čest a sláva, Poklad hraběte Chamaré aj.) Po roce 1968 byla její kariéra na několik let silně omezena. Kromě dvou Cen Thálie (za roli Fonsie ve hře Gin Game s Josefem Somrem a za celoživotní mistrovství) byla oceněna i za práci dabingovou a rozhlasovou. Její poslední inscenací byla hra F. Mitterera Moje strašidlo na jevišti Činoherního klubu, ve které excelovala po boku Stanislava Zindulky.

Blanka Bohdanová (foto J. Pertáková)

Od poloviny sedmdesátých let se věnuje olejomalbě, pastelům a grafice. Vystavuje v Praze i po celé republice, účastnila se zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Německu, Brazílii, Itálii, Japonsku a Polsku. O své tvorbě říká: "Myslím, že jsem prožila plodný herecký život, ale dnes vím, že se výtvarný projev lépe hodí k mé povaze. Ráda si volím samostatné cíle a za ně zodpovídám. Kromě toho se mi malování stalo důležitou náplní mého života a tak maluju, jak mi má duše a srdce velí, bez ohledu na to, jaký směr by byl výhodnější. Miluju prostředí, do kterého jsem se narodila, tuhle nádhernou planetu, kterou si snad jednou zasloužíme, jestli s námi neztratí trpělivost. Náš svět mohl být jiný, než v jakém žijeme. Nemusel být třeba tak barevný, chudší na vůně i tvary. Máme velké štěstí a navíc dar fantazie".

Webdesign by