Historie muzea v Lysé nad Labem

Znak Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem

Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem vzniklo již v roce 1893, kdy několik nadšených a obětavých přátel české historie si vytklo za cíl ustavit při spolku Čtenářské jednoty muzejní odbor. Tím se stala Čtenářská jednota s muzejním odborem nejstarším předchůdcem dnešního muzea.

Postupný rozvoj muzejnictví vedl k tomu, že v roce 1894 došlo k oddělení muzejního odboru od Čtenářské jednoty a od tohoto roku se datuje samostatná muzejní společnost města Lysé nad Labem s počtem 22 členů. Jeho vůdčí postavou byl František Otruba - badatel v oblasti místního národopisu a historie, od roku 1909 také ředitel místní školy.

Významnou etapou v historii muzejní činnosti se stal rok 1895 a pořádání Národopisné výstavy v Praze. Pro tuto výstavu se podařilo získat 101 sbírkových předmětů a tak úspěšně prezentovat oblast Polabí o jeho vývoji. Za tuto expozici získalo muzeum od pořadatelů Národopisné výstavy čestný diplom a uznání, formou zlatého diplomu a bronzové medaile.

V roce 1912 nese muzeum název Městské muzeum v Lysé nad Labem, současně se usídlilo v budově Městského úřadu - ve staré radnici. Zásadním mezníkem v muzejní práci se stal rok 1952, kdy byly všechny sbírky přeneseny do historické barokní budovy z r. 1752 (z doby Swett-Sporcků), kde muzeum sídlí a spravuje své sbírky dodnes. V šedesátých letech se stává pobočkou Polabského muzea se sídlem v Poděbradech, od roku 1951 nese čestný název Muzeum Bedřicha Hrozného, na počest lyského rodáka, profesora Bedřicha Hrozného.

Průvodce expozicí Život a dílo Bedřicha Hrozného

Reportáž Rádia Jizera - Povídání o hraběti Šporkovi. S Ondřejem Rašínem hovořila Ali Schánělová