V. Muzejní noc Polabského muzea

Úspěch první muzejní noci ve skanzenu
Jolana Boháčková

V sobotu 28. května 2011 večer jsme se mohli vrátit v čase. Přerovský skanzen doslova ožil postavami a lidmi z počátku minulého století. Ludvík Salvátor Toskánský, tehdejší majitel zámku, etnograf a zakladatel skanzenu, přes šest set návštěvníků při vstupu do skanzenu přesunul do roku 1911.

Skoro šedesát přerovských dobrovolníků (včetně dětí, batolat a kojenců) předvádělo, jak se žilo před sto lety. Mohli jsme si vyzkoušet draní peří, štípání dříví, tesání do pískovce, viděli jsme paličkování, vyšívání, šití panenek, vyřezávání do dřeva, ochutnali jsme bylinkové čaje, medovinu a čerstvý včelí med přímo z plástve, viděli stáčení medu, mohli si vyrobit svíčku, přivonět k historickým růžím, prohlédnout si historickou hasičskou stříkačku, pročíst si staré školní kroniky. Děti hrály kuličky, honily obruč, přebíraly hrách a čočku, chodily na chůdách, zpívaly a hrály si jak jejich vrstevníci před sto lety. Také jsme si mohli posedět ve starých školních lavicích, po čemž mnozí z nás při každé návštěvě skanzenu léta toužili, a napsat si diktát se samotným Eduardem Hrubešem.

Po dlouhé době Polabské muzeum ve spolupráci s obcí a hromadou místních dobrovolníků uspořádali novou, netradiční akci, která se však po velikém úspěchu tradiční stane. Příprava zabrala skoro dva měsíce a mnozí jí věnovali spoustu volného času a energie. Výsledkem je zdařilá akce, obsáhlý šatník plný dobového oblečení, které z části pocházelo ze sbírek muzea a z části se dle starých střihů šilo, ale hlavně nadšení pro organizování podobných akcí.

Děkujeme všem zúčastněným, Danu a Luďku Jiroušovým, kteří věnovali spoustu medu a medoviny, Dvořákovým a Gregárkovým, kteří se postarali o pohoštění účinkujících a ceny pro děti, paní Kratochvílové, za to, že upekla koblihy, cukrárně za občerstvení pro návštěvníky, všem, kdo akci dělali PR  a rozváželi a roznášeli plakáty, panu Hrubešovi za to, že ve svém volném čase bez nároku na odměnu přijel zahrát vrchního školního inspektora, všem účinkujícím a v neposlední řadě také Daně Tielové za přípravu kostýmů a její zápal a nadšení.

Teď už zbývá jen doufat, že stejně jako před sto lety, skanzen i zámek budou patřit jednomu majiteli a budeme si moci podobných akcí užívat ještě víc.

Fotogalerie z muzejní noci ve skanzenu v Přerově nad Labem