V Přerově jsme oslavili Dožínky


Je po žních a léto se pomalu přehouplo do podzimu, obilná pole jsou již zorána a úroda je v sýpkách. V Přerově nad Labem jsme v sobotu 17. září 2011 také oslavili konec žní. Opět jsme se vrátili o sto let zpět a uspořádali dožínkovou slavnost.

Nejdůležitější částí oslavy, nazvané V zámku a podzámčí, byl dožínkový průvod a předávání dožínkového věnce arcivévodovi Ludvíku Salvátoru Toskánskému. Oslava se neodehrávala pouze ve skanzenu, ale rozšířili jsme ji i na zámek, který nám Český rozhlas otevřel v rámci Dnů evropského dědictví.

Dožínkový průvod začal dole ve skanzenu, na dvoře roubené chalupy z Kovanic, kde chasa vracející se z pole předala hospodáři poslední snop jakožto symbol celé úrody. Dostali za to od hospodáře věnec a za zpěvu a tance jej nesli na zámek Ludvíku Salvátoru, který za účasti Městské historické gardy z Brandýsa nad Labem poděkoval a pozval chasu k připravené hostině. Hráli jim k tomu folklórní soubory Šáteček a Dykyta, kteří tančili a zpívali v zámku i ve skanzenu až do večera.

Dozinky_1

Když se večer zavírala brána zámku, bylo nám všem úzko při pomyšlení, že se další dožínková slavnost možná na zámku už konat nebude, protože nevíme, jak nakonec Český rozhlas se zámkem naloží.

Nicméně dožínky se povedly, bylo krásné, ještě letní počasí a dorazilo okolo dvou tisíc návštěvníků. Do organizace samotné akce bylo zapojeno bezmála 150 dobrovolníků, včetně dětí a batolat.

Pro děti byla připravena „celoskanzenová“ hra. Úkoly na stanovištích souvisely s každodenním životem našich prababiček, chtěli jsme dětem pomocí her přiblížit život na vsi před sto lety. Vyzkoušely si, jaké je to táhnout žebřiňáček a šlapat zelí, učily se rozpoznávat druhy obilí, prošly se na chůdách a cvrnkaly kuličky, vyrobily si bramborové razítko, určovaly různé starodávné předměty, přímo ze sbírek Polabského národopisného muzea, a vyzkoušely si tesání do pískovce.

Ve skanzenu a okolí byl k vidění umělecký kovář, umělečtí truhláři a řezbáři, vyráběly se ozdoby  ze šustí, košťata a pometla, košíky, vizovické těsto, mohli jsme si přivonět k bylinkám našich obecních bylinkářek, vidět jak se krouhá a šlape zelí, jak se vyrábí tvaroh, v úžasu jsme sledovali kousky potulných kejklířek, kterým hrál válečný veterán na historický flašinet, mohli jsme ochutnat výtečné uzeniny, příhodní pro zemědělské Polabí byli hlavně místní zelináři a občerstvení s místními dobovými pochoutkami a spoustu dalšího.

V dopoledních hodinách se rozezněla hudba také kostelem, slyšeli jsme zpívat Silvii Vašátovou lidové písně v úpravě Leoše Janáčka, spirituály žáků 6. třídy přerovské školy a hlavně dech zarážející kytarový koncert Lukáše Sommera, učitele ZUŠ v Čelákovicích.

Zámek ožil také dvěma výstavami, Městské muzeum v Čelákovicích půjčilo místní archeologické nálezy a také jsme si mohli prohlédnout výstavu historických fotografií Přerova.

Několikrát za den se projel na plácku před skanzenem cyklista na historickém kole z Muzea moto&velo a lidé si mohli prohlédnout historickou hasičskou stříkačku.

Hlavními pořadateli sice bylo Polabské muzeum a obec Přerov nad Labem, ale děkujeme především mnoha přerovským dobrovolníkům, bez kterých by dožínky nemohly být tak povedené, Českému Rozhlasu, že nám otevřel zámek, Školkám Montano za nádhernou květinovou výzdobu zámku, Muzeu moto&velo za zábavné projížďky na historickém kole, Městskému muzeu v Čelákovicích za zapůjčení části sbírek, Městské historické gardě z Brandýsa nad Labem, Sboru dobrovolných hasičů, Horejcovým za kostýmy, Dušanu Milaniakovi za báječnou hostinu pro účinkující, za další dobroty Jiroušovým,  Gregárkovým, Dvořákovým, Slukovým, Ireně Černé a Janě Brožové a Zbyňku Petrovi za berana.

 

Fotogalerie z dožínkové slavnosti zde...

Fotogalerie Nymburského deníku zde...

 

Webdesign by