Ludvík Kuba aneb Neseď na dvou židličkách

Výstava představující Ludvíka Kubu nejen jako malíře, ale i cestovatele a národopisného sběratele a hudebníka

Zahájení výstavy 16. 4. 2023 v 16 hod.

VÝSTAVA OTEVŘENA OD 18. 4. DO 31. 10. 2023 DENNĚ MIMO PONDĚLÍ OD 9:00 DO 17:00 HODIN.

Polabské muzeum na připadající 160. výročí narození malíře Ludvíka Kuby pořádá výstavu prezentující především autorovy národopisné obrazy z oblastí Horní a Dolní Lužice a Balkánu, které jsou zapůjčeny ze sbírek Národního muzea v Praze z Etnografického oddělení a doplněny o autorské kresby a akvarely ze sbírky Národní galerie v Praze a Polabského muzea. Cílem je představit a připomenout veřejnosti Ludvíka Kubu nejenom jako malíře a etnografa, ale také jako cestovatele, dále jako hudebníka a sběratele lidových písní slovanských národů i dalších hmotných sběrů a v neposlední řadě také jako spisovatele s osobitým bodrým humorem i velmi zajímavými popisy z cest, které vysvětlují malířská díla a zasazují je do dobového kontextu. K tomu mimo jiné využíváme i bohatý muzejní archiv v Poděbradech, audiovizuálních nahrávek a velkoformátových geografických map Lužice i Balkánu.

K výstavě je vytvořen samostatný edukační program „Letem světem Balkánem“ a dále ji budou doprovázet zajímavé cestovatelské a odborné přednášky. V rámci Festivalu muzejních nocí se v pátek 2. 6. 2023 uskuteční vystoupení Lidové muziky z Chrástu, která má na repertoáru Lužické písně z Kubových sbírek.