Matěj Rössler

Výstava připomínající výzmanou osobnost pomologie.

Polabské muzeum Poděbrady zve na výstavu „Matěj Rössler“,

Od 5.6. do 1.9.2019

Poděbradské muzeum

Výstava připomínající výzmanou osobnost pomologie – poděbradského děkana Matěje Rösslera, který se velmi výrazně zapsal mezi světově uznávané šlechtitele ovocných stromů.

Matěj Rössler (1754 – 1829)

V srpnu 2019 roku uplyne již 190 let od úmrtí poděbradského děkana Matěje Rösslera a zároveň si připomeneme i 265. výročí jeho narození.  Tento na svou dobu velice pokrokový kněz byl zároveň i významným pomologem a velmi výrazně se zapsal mezi světově uznávané šlechtitele ovocných stromů. V Poděbradech působil v roce 1777 jako kaplan a v roce 1795 se sem vrací již jako děkan. Zde se pak věnoval i pěstování ovocných stromů, založil velký ovocný sad na východní straně Poděbrad. V archivu Polabského muzea se dochovala část pozůstalosti děkana Rösslera a velmi rozsáhlá sbírka kreseb Emanuela Hellicha jednotlivých ovocných odrůd, které Matěj Rössler pěstoval. Prostřednictvím těchto unikátních materiálů bychom chtěli našim návštěvníkům přiblížit tuto zajímavou a poněkud opomíjenou osobnost, tak úzce spojenou s našim městem.