PAVEL MATUŠKA - USMÍVÁNÍ

"Humor je nejlepší doplněk stravy a nejlepší mastička na bolístky života" - prodlouženo do 30.12.2022

Polabské muzeum Poděbrady zve na výstavu Pavla Matušky…

„Humor je nejlepší doplněk stravy a nejlepší mastička na bolístky života.“

Od 8.9. do 30.12.2022, Od 9 hod do 17 hod (denně mimo pondělí)

Pavel Matuška (* 1944 v Třebechovicích pod Orebem).

V roce 1962 maturoval na SPŠ strojnické v Rychnově nad Kněžnou. Jako výtvarník propagace začal pracovat v roce 1967 ve Fotochemě v Hradci Králové, následné pak v REAGu, Strojobalu a Čs. hudebních nástrojích až do roku 1984, kdy se stal výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky a kresleného humoru. V letech 1977-79 absolvoval Studium grafické úpravy novin, časopisů a knih při Fakultě Žurnalistiky UK v Praze.

Svůj kresleny humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi naše „filozofující“ kreslíře humoru po bok Borna, Renčína, Bartáka, Jiránka, Slívy, Hrubého, Pálky, Linka a dalších. Své kresby dlouhá léta publikoval ve švýcarském humoristickém časopise Nebelspalter.

Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkových fondech pořadatelů desítek soutěží kresleného a malovaného humor po celém světě i v tuzemsku, na kterých získal řadu cen.

V roce 1990 vydal útlou knížku kresleného humor Žiju, povoleni mám, v roce 2006 velkou monografii Pavel Matuška USMÍVANÍ / kresba / malba / řezba, v roce 2015 druhou, na ni navazující publikaci USMÍVANÍ 2 a v roce 2019, k jubilejní výstavě v Galerii Kinský na zámku v Kostelci n. O. katalog USMÍVANÍ 3. Uspořádal přes sto samostatných výstav a účastnil se mnoha výstav kolektivních.

Jeho zálibou byla turistika, cestování a fotografování, uskutečnil mnoho poznávacích cest po celém světě. Je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a držitelem čestného titulu HUDr. (doctor humoris causa), který neužívá.

Pavel Matuška žije a pracuje v Třebechovicích pod Orebem

www.pavelmatuska.cz, e-mail: matuska.pavel@atlas.cz