Rozmarné cesty Jiřího Menzela

19. 5. -13.6.2023

Park Pod hradbami, Nymburk

Slavnostní zahájení výstavy se koná v pátek 19.5. 2023 ve 13 hodin v Parku Pod hradbami v Nymburce.

Nová exteriérová výstava věnovaná režiséru a herci Jiřímu Menzelovi je průřezem jeho pracovního i soukromého života, od dětství až do posledních let.  Umožní návštěvníkům vidět tuto významnou jak českou, tak i světovou osobnost při práci na „place“, kdy vznikaly jeho slavné filmy, uvidí ho při zkouškách v divadle, připomenou se i jeho četné role ve filmu, v televizních filmech a na divadelních prknech.

Výstava bude obohacena o množství méně známých fotografií z jeho cest do zahraničí, ať už na různých festivalech, filmových přehlídkách nebo soukromých cestách.  Zajímavou součástí jsou fotografie s kamarády herci a režiséry a různými osobnostmi celého kulturního světa. Z mnoha snímků je vidět, že ač bral Jiří Menzel svou práci velmi vážně, panovala zde pohoda a nechyběl ani humor, jemu tak vlastní.

Perličkou této výstavy je sbírka zápalkových krabiček, které Jiří Menzel sbíral po celý svůj život během cest po různých hotelích celého světa. Unikátní sbírka byla objevena u něj doma na půdě při přípravě podkladů k této výstavě.

Finální podobu nové exhibice vytvořili zástupci agentury Newman + friends  (N.A.F. Praha).