SVATÍ MISTRA THEODORICA A MISTRA TŘEBOŇSKÉHO OLTÁŘE

Polabské muzeum v Poděbradech pro návštěvníky připravilo výstavu středověkých obrazů Mistra Theodorika a Mistra Třeboňského oltáře v kopiích malíře Ladislava Čáslavského z Nepomuku v západních Čechách. Originály těchto obrazů byste nalezli v kapli Svatého kříže na hradě Karlštejně a v budovách Národní galerie v komplexu Anenského kláštera v Praze. 

Poslední kopírovaná práce pana Čáslavského je moravské provenience, jde o Madonu z hradu Veveří, která jako jediný obraz na výstavě, je celá namalována temperou, doplněnou akvarelovými barvami a zlatým pigmentem. Ostatní kopie jsou malovány olejovými barvami buď na plátně či na deskových podkladech. Kopie obrazů jsou provedeny ve zmenšení 75–80 % oproti originálům. Soubor těchto sedmnácti obrazů pan Čáslavský studoval a maloval po dobu sedmi let. Jelikož je původním povoláním stavební statik, velmi precizně si zmenšení původních originálů matematicky vypočítával a zanášel do podkladové geometrické sítě.  

Zavítejte mezi sakrální obrazy, které vám umožní díky přesnému preciznímu studiu a malířskému přenesení na plátna a deskové podklady transfer do doby císaře Karla IV.  

Otevřeno od 24. 11. 2023 do 28. 4. 2024
Úterý až neděle od 9.00 do 17.00 hodin.

Polabské muzeum Poděbrady, Na Dláždění 68

Program je vhodný pro žáky II. stupně, VII. tříd a dále pro studenty SŠ, studenty uměleckých škol i gymnazií, studenty domácích a jiných alternativních škol.

Prosíme, v případě Vašeho zájmu kontaktovat kurátorku výstavy Mgr. Veroniku Liptákovou, z důvodu objednání termínu na tel. 608 175 337, popř. mailem: veronika.liptakova@polabskemuzeum.cz 


    Kontaktní formulář

    Máte-li zájem o aktuální informace, stačí vyplnit kontaktní formulář níže.    Recaptcha *