Světlo a svítidla

Na letošní výstavní sezónu je pro návštěvníky připravena výstava věnovaná světlu, a především zdrojům světla, kterými jsou lampy, lucerny, kahany a další.

Světlo a svítidla

Polabské muzeum Poděbrady

Výstava od 5.5. 2022 do 31.1.2023

Výstava „Světlo a svítidla“

Bohaté muzejní sbírky Polabského muzea dovolují, aby výstava zahrnovala maximum využitelných sbírkových předmětů prezentujících toto široké téma. Zároveň se nám podařilo všechny prezentované předměty konzervačně ošetřit a některé restaurovat, což má pozitivní vliv na kvalitu celé sbírky Polabského muzea a uchování předmětů do budoucnosti.

Historie osvětlování je na výstavě zachycena od primitivních počátků svícení (oheň, louče), k svítidlům využívající nejrozšířenější energii – elektřinu. Soubory osvětlovacích lamp a těles jsou rozděleny podle používaného svítiva, včetně jednoduchého vysvětlujícího textu. V další informaci je zachycen historický vztah světla k náboženství, vědě a malířství, ale také technický pokrok, umožňující lidstvu neustálý progresivní posun v poznání.

Návštěvníci mohou obdivovat prezentovaná svítidla nejen po technické stránce, jako je originalita použitých technických řešení nebo obdivuhodné praktičnosti, ale i z pohledu uměleckého řemesla, neboť svítidla tvořila i výrazné doplňky v interiérech, zvláště movitých obyvatel.