Vánoční cukroví v časech našich prababiček

Pohled do historie pradávné vánoční tradice, udržované už od středověku hlavně v panských a měšťanských domácnostech.

Vážení návštěvníci,

z důvodu usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření bude Polabské muzeum, p.o., se všemi svými subjekty,  od 18. 12. 2020 do odvolání pro veřejnost uzavřeno.

NÍŽE UVEDENÉ INFORMACE NEJSOU NYNÍ AKTUÁLNÍ.

„Vánoční cukroví v časech našich prababiček“

Polabské muzeum Poděbrady

Od 8.12. 2020 do 31.1.2021

Přestože v každém vánočním čísle z nepřeberného množství časopisů najdeme aspoň stránku věnovanou vánočnímu cukroví, zvolilo Polabské muzeum pro letošní vánoční výstavu ve výstavním sále hlavní budovy stejné téma. Pod názvem „Vánoční cukroví v časech našich prababiček“ podává tu pohled do historie pradávné vánoční tradice, udržované už od středověku hlavně v panských a měšťanských domácnostech. Na třicet nejstarších známých receptů je doplněno desítkou těch nejoblíbenějších druhů, ke kterým patřily linecké koláčky, vanilkové rohlíčky či medvědí pracinky. Mísy s cukrovím doplňuje starý kuchyňský inventář i nejrůznější formičky a zdobítka. Návštěvníci se tu dovědí, čemu se říkalo pumprnikl, medové pacle či marcipánky a seznámí se s nejoblíbenějšími knihami receptů z 19. století od M. D. Rettigové, A. Seidlové a B. Jermářové a z 20. století od A. Kejřové i nejznámější „Sadtnerky“. Výstava je samozřejmě doplněna starými vánočními dekoracemi, pohledy a betlémy z muzejních sbírek. Součástí výstavy je i velký kostelní betlém s pololidovými figurkami o rozměrech 2×3 metry z pozůstalosti poděbradského probošta P. Františka Lukeše.