Výstava „Andělé“

Kolekce andělských obrazů Aleše Slavíka.

Polabské muzeum Poděbrady

Výstava potrvá od 11. 12. 2021 do 24. 4. 2022

Pan Aleš Slavík pochází z Tábora, je to malíř, námořník a kapitán. Zde v Poděbradech i v Polabí má díky tomu spousty přátel. Jeho kolekci andělských obrazů poprvé představíme Poděbradským i lázeňským divákům.

Aleš Slavík je malíř a keramik z Tábora, skvělý kopista středověkých deskových maleb, námořník v Atlantském oceánu a kapitán lodí na Labi i Vltavě.

Výstavu doprovází verše Jiřího Stegbauera – čestného občana Poděbrad, básníka, hrdého vyznavatele Foglarova díla, majitele nakladatelství Ostrov.

Výstava Andělé představuje ucelenou část tvorby autora, které se soustavně věnuje od roku 2000. Několikrát již byly obrazy vystavovány v jižních a západních Čechách Tábor, Bechyně, České Budějovice. Polabské muzeum od pana Slavíka zapůjčilo i nejnovější díla z let 2020 – 2021.

Jejich nevšední půvab spočívá ve výběru podkladového materiálu – starého dřeva, které si autor upravuje a také se jeho strukturou nechává volně inspirovat. Vychází přitom ze znalosti starých technik středověkých maleb i maleb ikon -svatých obrazů a iluminovaných rukopisů. Seznámen je nejenom s technologií starých deskových maleb, kterou ale vědomě nahrazuje dostupnými materiály, ale také s barevnou symbolikou, gotickou fyziognomií, utvářením draperie. Uplatňuje cit i znalosti bordur pro orámování obrazů.

Rám i obraz, taktéž jeho podklad, jsou jeden celek. Andělé, doplnění postavičkami lidí, ať už stylizovaných do dávných časů či času neurčitého, mají sílu k nám společně s autorovými přípisy promlouvat a nutí nás k zamyšlení, zvou nás do nálady a k ponoření do skrytých sdělení obrazů.

Přejeme si společně s autorem, abyste se obohatili v adventním čase krásou a klidem, který z jeho díla vyzařuje.