Akce 

Výstava: LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ
Název akce:
Výstava: LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ
Datum konání:
16.11.2013 - 29.12.2013 09.00 h - 16.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

Největší a nejrozsáhlejší vánoční výstava - výstava „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ“ je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. Jedna z chalup je věnována přípravám na Vánoce v polabské lidové kuchyni a tomu, co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.

Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. V přísálí je opět vystavena velká kolekce z vlastních sbírek pod názvem „Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950“. Vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akad. mal. Jiřího Škopka“ se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy.


Fotogalerie výstavy zde....

 

Na všechny adventní soboty a neděle je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.

Výstava Lidové Vánoce v Polabí 2013 se koná v termínu od 16. listopadu do 29. prosince 2013.

!!! Pro veřejnost otevřeno pátek - neděle od 9.00 do 16.00 hodin. (Poslední vstup v 15.00 hodin). Na tyto dny jsou pro naše návštěvníky připraveny doprovodné akce - více zde....

Pro objednané skupiny a zájezdy otevřeno i ve všední dny úterý až pátek (pondělí zavírací den). Na tyto dny je nutno se objednat.

Ve dnech 25.12. - 29.12. 2013 pro veřejnost otevřeno od 9.00 do 16.00 hodin. (Poslední vstup v 15.00 hodin).

Ve dnech 23.12. (pondělí) a 24. 12. bude zavřeno.

Vanoce PNM 2013 web

 

Webdesign by