Akce 

Výstava Bohumil Hrabal - známý a neznámý
Název akce:
Výstava Bohumil Hrabal - známý a neznámý
Datum konání:
27.03.2014 - 30.11.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Vlastivědné muzeum Nymburk

Popis

Bohumil Hrabal - známý a nezmámý

Výstava je věnována životu a osobnosti spisovatele Bohumila Hrabala (1914-1997) při příležitosti stého výročí jeho narození. V posledních 15 letech nasbíralo Vlastivědné muzeum Nymburk mnoho artefaktů, spojených se spisovatelem, jež nyní představuje široké veřejnosti. Velká část z nich je prezentována vůbec poprvé.

Návštěvníci se mohou seznámit nejprve s Nymburkem v době, kdy tu mladý spisovatel vyrůstal, s rodinou a prostředím pivovaru, které ho obklopovaly. Zmiňuje i zdejší reálku, na níž studoval, a také jeho velkou zálibu – fotbalu. Návštěvníci uvidí např. mladého Bohumila ve fotbalovém dresu místního Polabanu. Není zapomenuto ani na přátele, se kterými se Hrabal v Nymburce stýkal a kteří jej ovlivnili na celý život, včetně jeho nejbližšího – hudebníka a básníka Karla Maryska (1915-1988).

Druhá část výstavy, týkající se především Hrabalovy tvorby, seznamuje s různými vlivy, jež na něj zapůsobily (Jiří Kolář a jeho tvorba) a představuje také samotný proces psaní, stříhání rukopisů a jejich nové uspořádávání. Návštěvníci zde mohou shlédnout dosud neznámé unikátní rukopisy, stejně vzácné strojopisy nebo samizdatová i oficiální vydání jeho knih i řadu překladů Hrabalových textů.

Organickou součástí výstavy jsou grafické listy jeho přátel, bez nichž si nelze spisovatelův život a dílo představit – v prvé řadě Vladimíra Boudníka, dále pak Oldřicha Hamery a Jiřího Anderleho. Výstavu Bohumil Hrabal známý a neznámý ilustrují stovky fotografií, spojených s jeho životní poutí od Brna, přes Polnou, Nymburk, Libeň a Kersko.

Výstava je otevřena od 28.3. do 30.11. 2014 denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Fotogalerie zde...

 

plakát výstava znamy neznamy2014web 2

 

Hrabal známý neznámý VMN web

 

Webdesign by