výstavy a akce

Akce 

Výstava: Sklo v polabských vesnických domácnostech
Název akce:
Výstava: Sklo v polabských vesnických domácnostech
Datum konání:
01.06.2014 - 31.10.2014 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

Do konce letošní sezóny je v další výstavní prostoře bednárny – v přísálí -  výstava z muzejních sbírek, sestavená z nejrůznějších skleněných předmětů, které patřily do inventáře hlavně venkovských domácností od konce 18. do poloviny 20. století.

Křehké skleněné věci, které zdobily či osvětlovaly obydlí nebo sloužily ke stolování a ukládání nejrůznějších tekutin, potravin apod. byly až do nedávné doby na okraji sběratelských zájmů muzea. Jejich rychlé a nenávratné mizení z našeho dosahu bylo důvodem k sestavení alespoň malé ukázkové kolekce pro budoucí návštěvníky. A tak během této výstavy se muzejní sbírka skla bude postupně rozšiřovat.

Starobylé obrázky na skle, ukázky svítidel od luceren přes petrolejky až ke kuchyňským „stahovačkám“ doplní nejen náhodně zachované a často unikátní staré skleněné předměty, ale i vzorky novějšího užitkového a okrasného skla. Zatím je ve výstavě zastoupeno nejvíce tzv. obalového skla – lahví, sklenic a skleniček nejrůznějších známých i neobvyklých tvarů a velikostí. K nim se řadí všelijaké typy zavařovacích sklenic, které se na venkově donedávna ve velkém používaly k zavařování ovoce, zeleniny a dalších potravin a které se vzrůstajícím nákupem konzervovaných potravin v obchodech také nenávratně zmizí. Součástí výstavy je kompletní zařízení kuchyně z období první republiky a dvě stejně staré lednice na led z městských domácností.

 

Výstava je přístupna denně mimo pondělí do 31.10. 2014 od 9 do 17 hodin ve výstavním prostoru v přísálí bednárny v areálu Polabského národopisného muzea Přerov nad Labem.

Sklo web

Webdesign by