Akce 

Výstava Ivy Hüttnerové - Staré dobré časy
Název akce:
Výstava Ivy Hüttnerové - Staré dobré časy
Datum konání:
19.06.2016 - 30.10.2016 09.00 h - 17.00 h
Místo:
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Popis

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu Iva Hüttnerová – Staré dobré časy.

Výstava ze soukromé sbírky Ivy Hüttnerové, která má ráda "staré dobré časy" a je sběratelkou předmětů z domácnosti, zejména textilií.  

Výstava je k vidění denně mimo pondělí od 19. 6. do 30.10. 2016 od 9 do 17 hodin v areálu skanzenu.

Vernisáž s autogramiádou se koná 18. června 2016 v 15.00 hodin.

 

Moje sbírání

Začalo to nenápadně. Po své babičce a dědovi jsem zdědila malý byteček v Praze na Letné plný starých předmětů. Nikoliv starožitností, ale věcí denní spotřeby: hrnky, vařečky, kredenc s mnoha šuplíky, šicí stroj Singer, staré pendlovky…
Bylo mi asi 20 let a zařizovala jsem svou první domácnost. Přestože právě panovala móda sektorových stěn, umakartu a krimplenu, nic z těch opotřebovaných věcí jsem nedokázala vyhodit. Naopak, sháněla jsem další, obcházela bazary, vetešnictví, „železné neděle“ i skládky. Tenkrát byl pro sběratele ráj, všichni se starých krámů zbavovali a krásný hrnek s třešněmi či oválný rámeček se daly koupit za pár korun. Snažila jsem se ty věci opravit, vypulírovat a vrátit jim život. Ne že bych žehlila košile těžkou železnou žehličkou, ale třeba jsem do ní dala kytičku. V době praktických silonových záclon jsem věšela do oken ty ručně háčkované, co se musí škrobit a vypínat a dělám to dodnes. Je s tím práce, ale stojí to za to. Vždycky, když žehlím nový kousek do své sbírky, ať je to košilka, ubrus či zástěrka, myslím na ty nekonečné hodiny, které věnovaly naše babičky či prababičky tomu, aby vlastnoručně zkrášlily svůj domov.
Protože: „Kdo radosti doma nemá, ten ji marně jinde hledá!“, jak stojí psáno na jedné vyšívané kuchařce. Nikdy nepochopím, kde na to vzaly čas. Možná tenkrát ty pendlovky tikaly pomaleji…
Vím, že ta má sbírka nemá žádnou valnou historickou ani finanční hodnotu. Je jen svědkem časů minulých, které mnozí ještě pamatují. Pro mne má ovšem cenu ohromnou. Ráda jí přerovnávám a jsem vděčná za každý nový přírůstek. Ze srdce děkuji všem, kteří do mé sbírky přispěli. Ze všeho nejraději ji ukazuji těm, koho ty dnes už zbytečné věci dojímají stejně jako mne a obdivují šikovnost, trpělivost a řemeslnou zručnost našich předků.

Iva Hüttnerová

iva-huttnerova plakat web

Webdesign by