mpmr

Hrabalova chata

Google Maps , nebo na info@polabskemuzeum.cz

Chata Bohumila Hrabala, Kersko ev. č. 274

Rezervace a prodej on-line vstupenek zde…

Kapacita: max. 7 osob/skupina

Vstupné:

Plné: 200,- Kč (dospělí)

Snížené: 150,- Kč (školáci a studenti (do 26 let věku, je nutné předložit platný průkaz studenta s fotografií, ISIC, EYCA, studentská karta); senioři od 65 let a držitelé průkazů Seniorpas, ZTP a ZTP/P;

Prohlídka Hrabalovy chaty s průvodcem, která Vám představí celý objekt, a hlavně seznámí s inspirativním místem, kde tvořil své texty spisovatel Bohumil Hrabal.

Otevřeno od 18. 5. 2024 denně kromě pondělí od 12 do 17 hodin. Do interiéru je vstup možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou na základě předchozí rezervace.

Začátky prohlídek: 12.00, 14.00, 16.00 hod.

Již zakoupené vstupenky on-line nelze vrátit ani změnit na jiný termín.

Skupinové prohlídky
Organizované hromadné skupinové prohlídky (více jak 7 osob) aktuálně s ohledem na provozní a kapacitní možnosti objektu není možno realizovat.

Chata Bohumila Hrabala v Kersku změnila na přelomu roku 2021 a 2022 majitele. Od února 2022 ji  spravuje Polabské muzeum.

Českou kulturní scénou začala od poloviny července 2021 rezonovat nabídka prodeje chaty s pozemkem v Kersku, která patřila spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Stávající majitel, prostřednictvím realitní společnosti, nabídl chatu s pozemkem o výměře téměř 3 500 m2 k prodeji za částku 11,9 mil. korun. Hned od počátku se ve věci začal silně angažovat Středočeský kraj, který v podstatě, jako jediná instituce, deklaroval svůj skutečný zájem o koupi nabízené nemovitosti. Výsledkem intenzívních jednáních bylo rozhodnutí, že Středočeský kraj Hrabalovu chatu v Kersku koupí za nově dohodnutou částku 9,9 mil. korun. Ke schválení tohoto rozhodnutí došlo na jednání Zastupitelstva kraje dne 29. 11. 2021. Dalším milníkem se stal 9. 12. 2021 podpis kupní smlouvy, mezi prodávajícím stávajícím majitelem a Středočeským krajem.

V původně rekreačním objektu bude stálá expozice

Objekt chaty č. ev. 274, nacházející se v severozápadním okraji polesí v Kersku, Bohumil Hrabal koupil v roce 1965 od sester Trnkových za své první literární honoráře. Původní „víkendový domek“ byl postaven v roce 1940. Autorem projektu byl Ing. arch. Bóža Dvořák, který jinak působil především na Pardubicku. Bohumil Hrabal v Kersku střídavě pobýval přes 30 let až do konce roku 1996. Nový majitel, který chatu získal na základě odkazu po Hrabalově smrti, ji upravil pro své potřeby a do nedávné doby užíval jako rekreační objekt. Konstrukce domku se z velké části zachovaly v podobě, kterou jim daly stavební úpravy Bohumila Hrabala.

Polabské muzeum již čtvrt století spravuje odkaz spisovatele Bohumila Hrabala. Mimo jiné je prezentován formou stálé expozice na pracovišti Polabského muzea, p. o. ve Vlastivědném muzeu Nymburk, které prochází celkovou rekonstrukcí a jsou zde připravovány nové stálé expozice, kde část bude opět věnována právě spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Díky této celkové rekonstrukci nymburského muzea bude moci být nově veřejnosti prezentován např. osobní automobil B. Hrabala, který byl většinu času skryt před zraky návštěvníků. Ve sbírce jsou kromě předmětů dokumentující Hrabalovu literární činnost i hojně zastoupeny předměty osobního charakteru, jako je například oblečení, ale i třeba některé předměty denní potřeby či vybavení pocházející právě z Hrabalovy chaty v Kersku.

Co bude v Hrabalově chatě k vidění?

Našim záměrem není vytvářet v objektu kerské chaty další Hrabalovské muzeum, to hlavní bude stále ve Vlastivědném muzeu Nymburk. Naším záměrem je vytvoření místa, kde Bohumil Hrabal velmi rád pobývat, a kde vytvořil spoustu svých skvělý literárních děl. Některé z nich se staly i předlohou pro filmová zpracování – například Slavnosti sněženek, které v Kersku byly nejen napsány, ale i natáčeny oskarovým režisérem Jiřím Menzlem. Současně chceme, za využití venkovní prezentace v areálu zahrady též připomenout zajímavou historii osady Kersko, a v neposlední řadě i ukázat Kersko ve filmu.

Jedním z našich cílů je, abychom objekt chaty a zahrady navrátili do co nejvěrnější podoby, kdy tam Hrabal pobýval, abychom ukázali místo, kde tvořil a prožil významnou část svého života. 

Co se v chatě děje teď? – podzim 2023

Aktuálně probíhají stavební práce na obnově objektu Hrabalovy chaty – odstraňují se nepůvodní úpravy, které vznikly  po roce 2000 a postupně se vracejí v minulosti odstraněné prvky, které byly typické pro chatu za Hrabalova života.

Hrabalova chata - vizualizace
Vizualizace výsledného stavu

Kdy chatu zpřístupníme veřejnosti?

Chata  je veřejnosti zpřístupněna od 18. 5. 2024, a to po předchozí rezervaci, kde bude je i možnost si zakoupit on-line vstupenku, což doporučujeme.

Rezervace a prodej on-line vstupenek zde: https://www.polabskemuzeum.cz/on-line-prodej => Prohlídky => a vybrat termín návštěvy…

Otevírací doba zobrazit vše

Pondělí MIMO PROVOZ
Úterý 12:00 - 17:00
Středa 12:00 - 17:00
Čtvrtek 12:00 - 17:00
Pátek 12:00 - 17:00
Sobota 12:00 - 17:00
Neděle 12:00 - 17:00

Archiv akcíAplikace pro iPhone

  • Aplikace pro iPhone

    Kontaktní formulář

    Máte-li zájem o aktuální informace, stačí vyplnit kontaktní formulář níže.    Recaptcha *