mpmr

Polabské muzeum Poděbrady

Google Maps , zavolejte nám na +420 325 612 640

Představení…

Polabské muzeum sídlí od roku 1906 v budově nejstarší poděbradské školy, středověkého původu, přestavěné v roce 1846, která v roce 2009 a 2010 prošla náročnou rekonstrukcí včetně kompletní rekonstrukce stálých expozic. Součástí muzea je i památkově chráněný středověký špitál z roku 1444 zvaný Kunhuta.

Co v muzeu najdete…

V hlavní budově Polabského muzea v Poděbradech se nachází nová stálá expozice Příběh Polabí., která seznamuje návštěvníky s významnými úseky z dávných dějin Země a člověka v Polabí, až téměř do 20. století. Prohlídka expozice začíná seznámením s pozůstatky po bohatém životě v druhohorním moři. Pokračuje představením fauny a flóry v polabské krajině ve čtvrtohorách. Následně seznamuje s životem lidí v době bronzové, římské a pod dozorem germánského válečníka s obdobím stěhování národů a navštíví svět starých Slovanů. Následující expozice návštěvníka zavede do období baroka a renesance – zlatého věku měst. Během třicetileté války (1618–1648) bylo Polabí zcela zpustošeno a zanikla i moc měst. V obrazové galerii se návštěvník seznámí s proměnou města Poděbrady v průběhu staletí – od nejstarší veduty města (M. Merian, 1650) do 1. poloviny 20. století. Závěr expozice je věnován proslavenému poděbradskému sklářství a rozvoji města po objevení minerálních pramenů a založení lázní v roce 1908. Největší rozkvět město i lázně zaznamenaly v období první republiky, kdy se Poděbrady staly opravdovým společenským a kulturním centrem.

Polabské muzeum se svými zajímavostmi…

V expozici je k vidění model zemských vrstev podle vrtu z roku 1930, ukázka denárového pokladu z 10. století nalezeného u Poděbrad v roce 1936, funkční model stáčírny minerální vody v podobě z 20. – 30. let 20. století. Součástí stálé expozice je i hmatová expozice, kde návštěvník může hmatem poznávat předměty, se kterými se již v průběhu prohlídky mohl seznámit vizuálně. Mezi zajímavosti přírodovědné části expozice patří nálezy pocházející z blízkého okolí Poděbrad, a to stehenní kost, kel a stolička mamuta a zkamenělá kost dinosaura. K zajímavým sbírkovým předmětům ve stálé expozici patří obrazy poděbradského rodáka Ludvíka Kuby.
Návštěvník si může vytvořit svůj vlastní suvenýr – na raznici si vyrazí vlastní denár – kopie denáru Soběslava Slavníkovce či v herním koutku vyzkoušet práci na pravěkých mlýncích a vrtání do hlavice kamenné sekyry.

V hlavní budově Polabského muzea v Poděbradech se nachází nová stálá expozice Příběh Polabí. Návštěvníci se zde seznámí s druhohorním mořem, životem lidí v době bronzové, římské i v době stěhování národů. Část expozice se věnuje slavníkovskému hradišti na nedaleké Libici či období baroka a renesance. Příběh Polabí končí historií poděbradského sklářství a lázeňství.

Dva výstavní sály slouží k prezentacím krátkodobých výstav a pravidelným přednáškám. Pro výstavy je využíván i sousední, památkově chráněný, bývalý špitál zvaný Kunhuta.

Otevírací doba zobrazit vše

Pondělí ZAVŘENO
Úterý 9:00 - 17:00
Středa 9:00 - 17:00
Čtvrtek 9:00 - 17:00
Pátek 9:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 17:00
Neděle 9:00 - 17:00

Probíhající a budoucí akce


Další informace

VSTUPNÉ:

  • Dospělí: 70,- Kč
  • Senioři, studenti (do 26 let) a školáci: 35,- Kč
  • Rodina: 175,- Kč (2 dospělé osoby a 2 – 3 školáci)
  • Předškoláci, držitelé průkazů ZTP/P, AMG: zdarma
  • Přednáška: 50,- Kč
  • Lektorský program: 50 Kč/osoba (vč. vstupného do muzea)
  • Komentovaná prohlídka (min. 10 osob) 90 Kč/ 1 osoba (plné vstupné)
  • Komentovaná prohlídka (min. 10 osob) 50 Kč/ 1 osoba (snížené vstupné)
                                                                                                


    Kontaktní formulář

    Máte-li zájem o aktuální informace, stačí vyplnit kontaktní formulář níže.



    Recaptcha *